top of page

Felinoterapia

Moja fascynacja rasą ragdoll ma ścisły związek z moimi zainteresowaniami wykorzystania zooterapii
w pracy z dziećmi z różnymi zaburzeniami rozwoju. Od dziewiÄ™tnastu lat jestem nauczycielem terapeutÄ…
i pracujÄ™ z dziećmi z różnymi schorzeniami neurologicznymi, zespoÅ‚ami i niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciami (w tym intelektualnÄ…), z wyksztaÅ‚ceia jestem oligofrenopedagogiem, specjalistÄ… terapii pedagogicznej i wczesnego wspomagania rozwoju. Od poczÄ…tku w  mojej pracy towarzyszyÅ‚y mi zwierzÄ™ta, na poczÄ…tku byÅ‚y to konie
(prowadziÅ‚am zajÄ™cia hipoterapii), później psy i wreszcie po wielu latach ukoÅ„czyÅ‚am kurs licencyjny i od póÅ‚torej roku czynnie pracujÄ™ z moimi kotami prowadzÄ…c felinoterapiÄ™, czyli terapiÄ™ z udziaÅ‚em kota. Nazwa wywodzi siÄ™ z Å‚aciÅ„skiego sÅ‚owa - felis (kot).

felinoterapia_1.webp

TerapiÄ™ tÄ… stosuje siÄ™ najczęściej u osób starszych oraz dzieci niepeÅ‚nosprawnych (zarówno umysÅ‚owo, jak
i ruchowo). Ma ona zastosowanie w przypadku takich chorób jak: nadpobudliwość, ADHD, autyzm, zespóÅ‚ Aspergera, zaburzenia zachowania i emocji, zaburzenia lÄ™kowe, nieÅ›miaÅ‚ość i zahamowanych spoÅ‚ecznie, zespóÅ‚ Downa, depresja, różne inne choroby psychiczne, choroba Alzheimera, uszkodzenia sÅ‚uchu, uszkodzenia wzroku, dystrofia mięśniowa itp.

Prekursorem leczenia za pomocÄ… felinoterapi jest Nise da Silveira - Brazylijka, ur. w 1905 roku. 

To ona jako pierwsza wprowadziÅ‚a kota do szpitala, w którym pracowaÅ‚a. Z poczÄ…tku jednego, w krótkim czasie ich liczba wzrosÅ‚a do piÄ™ciu. W wiÄ™kszoÅ›ci byÅ‚y to porzucone przez ludzi maÅ‚e kociÄ™ta, które wykarmiÅ‚a i wychowaÅ‚a sama. WidzÄ…c wpÅ‚yw jaki te zwierzÄ™ta majÄ… na pacjentów, którzy staja siÄ™ w ich obecnoÅ›ci delikatni i wyciszeni, pozwalaÅ‚a na ich przebywanie w pokojach chorych. ProwadziÅ‚a również dokumentacje opisowÄ…, jak obecność kotów u poszczególnych pacjentów wpÅ‚ywa na poprawÄ™ ich stanu psychicznego. Równolegle przeprowadzajÄ…c badania nad uczuciowymi relacjami miÄ™dzy pacjentami, a zwierzÄ™tami.

ZajÄ™cia grupowe przeważnie dedykowane sÄ… dzieciom. W terapii grupowej kot jest w pewnym sensie jednym z uczestników zajęć. Każdy może mieć bezpoÅ›redni kontakt z kotem. Można gÅ‚askać kota, bawić siÄ™ z nim, dopuszczalne jest nawet karmienie kota. TerapiÄ™ wzbogaca siÄ™ opowieÅ›ciami o kotach, rozmowÄ… na temat kotów i innych zwierzÄ…t. Tak jak w terapii indywidualnej, możemy mówić tu o redukcji stresu, redukcji oporu. Również w przypadku terapii grupowej psycholog zyskuje pÅ‚aszczyznÄ™ do dialogu.

FelinoterapiÄ™ można Å‚Ä…czyć z innymi technikami terapeutycznymi. Może to być arteterapia, muzykoterapia czy biblioterapia. Dla przykÅ‚adu, w arteterapii można przedstawiać koty za pomocÄ… różnych technik plastycznych, a co za tym idzie, dziecko może np. przedstawić swoje lÄ™ki za pomocÄ… rysunku kota.

felinoterapia2.webp

Felinoterapia jest stosowana z dużym powodzeniem np. w Szwecji   (przede wszystkim u dzieci autystycznych). Zaobserwowano, że kot potrafi w pewien sposób wniknąć do izolowanego Å›wiata dziecka z autyzmem. Dzieci uspokajajÄ… siÄ™ i wydajÄ… siÄ™ bardziej otwarte. Kontakt z kotem pomaga im radzić sobie z lÄ™kiem, pomaga zdobywać ufność w stosunku do otaczajÄ…cego je Å›wiata. Ma też korzystny wpÅ‚yw na nawiÄ…zywanie Å‚Ä…cznoÅ›ci
z innymi ludźmi. Pomaga im okazywać uczucia. Kot staje się w pewnym sensie pomostem między światem dziecka a światem jego rodzica czy innego zwykłego człowieka.

NiezaprzeczalnÄ… przewagÄ™ felinoterapii nad dogoterapiÄ… czy hipoterapiÄ… jest fakt, iż kot uczestniczÄ…cy w felinoterapii nie wymaga tresury. Wystarczy jego naturalny sposób zachowania. Obcowanie z kotem  rozwija wrażliwość u dzieci, koty uczÄ… dzieci empatii. Dziecko odpowiada na sygnaÅ‚y wysyÅ‚ane przez kota w naturalny sposób i reaguje na nie. Bardzo czÄ™sto okazuje uczucia, których w innych sytuacjach nie obserwujemy. Taki kontakt uczy i uÅ‚atwia doÅ›wiadczać otoczenie. Ponadto uczy dziecko cierpliwoÅ›ci oraz samokontroli. Dane wskazujÄ… na to, że fizyczny kontakt z kotem  stymuluje organizm czÅ‚owieka do wytwarzania endorfin, tÅ‚umi odczuwanie bólu, odpręża, a także pobudza ukÅ‚ad odpornoÅ›ciowy.

Powyższy tekst zawiera fragmenty mojej pracy dyplomowej "WpÅ‚yw zooterapii na rozwój dziecka ze sprzężonymi zaburzeniami rozwoju", prace moich podopiecznych i zdjÄ™cia z terapii.

felinoterapia3.webp

Tak o relacji naszej kotki Cherry z chłopcem z zaburzeniami SI pisze jego mama:

"My mamy kotkÄ™ z hodowli szafirowy domek pani Agaty. Nasz syn jest gÅ‚oÅ›ny, nadruchliwy, kotka jakby wyczuÅ‚a, ze jest mu potrzebna. Jest dla niego :) ale wyznacza tez granice. Gabrys jÄ… ubóstwia - tak tez powiedziaÅ‚ teraz podczas wizyty w hodowli bo odbieraliÅ›my drugiego kocurka :) 
Cherry jest osobista terapeutka Gabrysia. Pani Agata widziaÅ‚a różnice w zachowaniu Gabrysia jak byliÅ›my pierwszy raz w hodowli a jak zachowuje siÄ™ teraz. Cherry ma na niego baaardzo dobry wpÅ‚yw. Dostymulowuje siÄ™ niÄ… :) bierze sobie jeździ po buzi jej pyszczkiem, jeździ po uszkach- Cherry pozwala mu na bardzo dużo. Codziennie rano po przebudzeniu Gabrys przyprowadza Cherry do Å‚óżka i leżą ze sobÄ… (ja jak biorÄ™ Cherry do Å‚óżka to nie zdążę siÄ™ poÅ‚ożyć a jej już nie ma). To jest niesamowita wiez miÄ™dzy dzieckiem a kotka :)"

felinoterapia4.webp
bottom of page